line

ZSU

karmy

bezviz

zbir2

Ukrainian English French German Italian Russian

Статті

Перший крок до демонополізації системи житлово-комунального господарства

IMG 8329У травні поточного року Верховна Рада ухвалила Закон України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", яким, за словами спікера Парламенту Володимира Гройсмана, покладено перший крок до демонополізації житлово-комунального господарства та взаємовідносин, які склалися на даний час у системі ЖКГ.

 

Тепер мешканці багатоквартирних житлових будинків отримали можливість приймати рішення і самостійно визначати перелік робіт, які необхідно виконувати, та їхню вартість. Сьогодні 97% житлового фонду перебуває в приватній власності, і тепер власники можуть не тільки самостійно приймати відповідні рішення, а й нести за них відповідальність.

 

На цю тему журналісти районних ЗМІ спілкувалися з першим заступником голови районної державної адміністрації Вячеславом Тищенком.

 

– Вячеславе Олександровичу, на які новації можна очікувати жителям з прийняттям зазначеного Закону?

 

– Даний Закон розроблено з метою врегулювання на законодавчому рівні питань здійснення права власності та ефективного управління багатоквартирним будинком, забезпечення співвласників будинків дієвим механізмом для прийняття рішень щодо утримання та управління загальним майном, у тому числі, з проведення енергоефективної модернізації будинку. Також хочу зазначити, що цей закон вносить радикальні поправки в закон "Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку" і скасовує норму про те, що після передачі будинку на баланс ОСББ перший капітальний ремонт організовує і фінансує колишній власник-балансоутримувач. Як правило, це житлово-комунальні підприємства.

 

– А які форми управління багатоквартирним будинком передбачає новий Закон?

 

– Таких форм три: через стару наявну форму (ОСББ), зборами співвласників та через управителя.

 

– Чи передбачено Законом опції "залишити все так, як є зараз"?

 

– Ні, не передбачено. Співвласники повинні обрати форму управління своїм будинком з однієї із запропонованих. Хто не зможе, тому управителя призначить орган місцевого самоврядування.

 

– Які переваги мають ОСББ перед існуючими ЖЕКами?

 

– На сьогодні одним із напрямків реформування житлово-комунального господарства залишається створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків.

 

У зв’язку з важким фінансовим станом житлово-комунальних підприємств, пов’язаним з постійним зростанням вартості енергоносіїв, пально-мастильних матеріалів тощо, дані підприємства не мають змоги надавати якісні послуги з утримання житлових будинків. У такій ситуації тільки ефективний власник будинку може забезпечити його належне утримання. Саме шляхом створення інституту об’єднання співвласників багатоквартирних будинків можливо запровадити впорядкування та вдосконалення застарілої системи житлово-комунального господарства. З огляду на довготривалу практику розвинутих країн світу, які перейшли на таку форму житлово-комунального господарства, вони на сьогодні отримують позитивний результат від цієї "революції". В Європі такі об’єднання звуться "кондомініуми".     

 

Основними перевагами ОСББ є те, що співвласники будинку самостійно формують свій бюджет, штатний розклад, визначають внески на утримання будинку, самостійно обирають постачальників послуг з прибирання, вивезення сміття, дезінфекції, ремонтних робіт тощо. А отже, безпосередньо контролюють якість усіх послуг та їхню вартість.

 

Мешканці можуть наперед планувати заходи щодо поліпшення стану свого будинку. Це стосується як ремонту всієї будівлі, так і її модернізації – встановлення систем енергозбереження або запровадження інших заходів, спрямованих на зменшення видатків без втрати якості послуг.

 

Хочу зазначити, що на виконання заходів, перш за все, з енергозбереження в житлово-комунальному господарстві в державному бюджеті поточного року передбачені кошти в сумі понад 110 млн. грн. В Україні на національному рівні запроваджується механізм стимулювання ОСББ до впровадження енергоефективних заходів шляхом відшкодування частини суми кредиту на придбання енергоефективного обладнання або матеріалів. Відшкодування ОСББ буде проводитись у розмірі 40% суми кредиту на придбання енергоефективного обладнання або матеріалів, але не більше як 10 тис. грн. з розрахунку на одну квартиру багатоквартирного будинку за одним кредитним договором.

 

Також відповідна підтримка ОСББ надається і з боку районної державної адміністрації. Зокрема, у поточному році з районного бюджету виділяються кошти на проведення капітального ремонту покрівель двох житлових будинків в смт. Савинці, де в цьому році були створені та зареєстровані ОСББ.

Певні можливості ОСББ використовуються за рахунок участі на умовах співфінансування в обласному конкурсі міні-проектів розвитку територіальних громад "Разом в майбутнє". Так, переможцями цього конкурсу у 2013-2015 роках визнавались ОСББ "Молодіжний 31", "Протопопівське", "Успіх", "Гусарівська Веселка".

 

Говорячи про переваги у створенні ОСББ, відзначу, що членам ОСББ вже не треба буде самотужки ходити по інстанціях, якщо виникають незрозумілі борги або інші проблеми з постачальниками послуг. Адже тепер у співвласників будинку з’являється повноцінний представник їхніх інтересів як перед органами влади, так і перед комунальними службами та іншими юридичними особами.

 

Велике значення має і відповідальність мешканців, яка значно зростає, адже немає на кого скаржитися, крім себе. А зацікавлені співвласники завжди більш ефективно управляють будинком, бо витрачають власні кошти на власний же комфорт.

 

– Вячеславе Олександровичу, а скільки сьогодні об’єднань співвласників багатоквартирних будинків у районі?

 

– Ми не перший рік працюємо над створенням ОСББ, маємо в цій справі певний позитивний досвід. На сьогодні створено 36 таких об'єднань, на балансі яких перебуває 39 багатоквартирних будинків загальною площею понад 55 тис. квадратних метрів. Враховуючи, що в районі налічується 470 багатоквартирних житлових будинків, зрозуміло, що основна робота по створенню ОСББ попереду.

 

– Дякуємо за розмову.

 

__________________

Сьогодні в Україні

Радіо Балаклії

Календар новин

<< < травня 2018 > >>
пн вт ср чт пт сб нд
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

gds inform

DPI inform

public inf

nadu
 

drv

minreg

agroHODA

nalog

balrada

logo 02

Vistibal

Измени Одну Жизнь