line

ZSU

karmy

bezviz

zbir2

Ukrainian English French German Italian Russian

Статті

До Дня скорботи та вшанування пам’яті жертв війни в Україні

ekskurs 1"Пам’ятає місто їхні імена" - один із маршрутів пішохідних екскурсій центром міста Балаклія як новий вид обслуговування відвідувачів Балаклійського районного краєзнавчого музею.

 

 

 

У минулому році війна увірвалася в наше життя несподівано, разом з притаманними їй страшними реаліями: артобстріли, окуповані території, мобілізація,   добровольці, окопи, біженці, оточення, полонені, зниклі безвісті. Зруйновано будівлі, комунікації, промислові підприємства, та найболючіші втрати – це понівечені долі, розбиті надії, тисячі загиблих, поранених, скалічених. А ми ж так вірили, що ніколи, ніколи вже не повториться щось подібне на нашій землі!.. Через 70 років після закінчення Другої Світової війни!

 

Тож нового забарвлення набуває й сумнопам’ятна дата - 22 червня - чорний день календаря. Тепер ми краще розуміємо болі й страждання, страхи й відчай наших дідів і прадідів, що зустрілися віч-на-віч з війною. Але мужність і незламність, стійкість духу і героїзм українського воїна, захисника Вітчизни, ми теж сприймаємо інакше - щиро, всім серцем, ніби колесо історії дало збій і впритул наблизило події минулої війни, бо – не забуваймо про це! - живемо за декілька десятків кілометрів від лінії розмежування, за три - чотири години до лінії фронту.

 

У травні - червні цього року були розроблені маршрути пішохідних екскурсій по місту, в першу чергу шляхами пам’яті й слави, щоб нагадати юним балаклійцям про героїчне минуле, навчити любити рідний край, пишатися тим, що вони українці. Студенти Балаклійського коледжу, учні міських шкіл по-новому побачили своє місто, дізнались багато нового про звичні, здавалося б, місця.

 

Починається екскурсія за районним Будинком культури, де осторонь від людних вулиць стоїть мало відвідуваний містянами пам’ятник - скульптура "Скорботний воїн з партизанкою", споруджений у 1958 році на згадку про закатованих німцями мирних жителів і червоноармійців. Після звільнення Балаклії за зруйнованим Будинком культури розкопали 5 ям, де знайшли тіла замордованих балаклійців, жителів Крейдянки, циган з розстріляних німцями двох таборів та червоноармійців. Їх перепоховали у парку на тодішній Базарній площі, де тепер символічний Вічний вогонь та пам’ятник "Воїн з автоматом", встановлений на місці поховання у 1950 році. Тут у чотирьох братських могилах покояться останки 640 радянських воїнів, з них відомі імена лише 377. Ось чому серед воїнів-визволителів ми вшановуємо Невідомого солдата!

 

До братських могил веде Алея слави, відкрита в 2005 році. На невисоких постаментах установлені мармурові дошки з іменами наших земляків – Героїв Радянського Союзу та Героїв Соціалістичної Праці. У 2007 році на Алеї слави було встановлено пам’ятну дошку на честь бійців чотирьох партизанських загонів, що діяли на території Балаклійського району. Балаклійським партизанським загоном №10 командував Микола Іванович Вербицький, колишній агроном.

 

Ще одне пам’ятне місце – у парку соцмістечка. У братській могилі в парку соцмістечка поховані воїни 172-ї, 263-ї стрілецьких дивізій та І кавалерійського корпусу, які загинули в боях за визволення  Балаклії. 9 травня 1956 року тут було встановлено пам’ятник у вигляді скульптури "Скорботний воїн з прапором і автоматом". Поруч розташована могила полковника І.М.Ростовцева, комісара 15 стрілецького корпусу. За визволення Балаклії віддали своє життя також капітани Х.Муканов і Л.Алієв. На честь героїв рішенням виконкому Балаклійської міської ради народних депутатів у 1948 році площа Комсомольська була перейменована у площу Ростовцева, а вулиці Кузнечна й Верхня Садова отримали відповідно імена Муканова та Алієва.

 

Всього ж за визволення Балаклійського району склали голови 18 тисяч солдатів і офіцерів. З 30550 мобілізованих наших земляків 8503 не повернулися з війни – кожний третій – четвертий, не враховуючи тяжко поранених, скалічених, які за декілька років пішли у вічність услід за побратимами.

 

У парку соцмістечка ще один пам’ятник нагадує нам про ті часи – 76-міліметрова протитанкова гармата, встановлена на вшанування трудового подвигу робітників та інженерів Державного артилерійського ремотно-дослідного заводу №2 "Арсенал", які в евакуації, практично на голій землі, за декілька місяців звитяжної праці відновили виробництво зброї. А поруч з прохідною заводу - пам’ятна дошка на честь одного з його робітників, Героя Радянського Союзу, учасника Параду Перемоги, Йосипа Тихоновича Петченка.

 

Давайте пам’ятати героїчне минуле, цінувати людське життя, мир і спокій наших громадян і, гідно перейнявши естафету слави й подвигу в наших дідів і прадідів, боронити рідну землю від будь-якого ворога та любити Україну до щему в серці.

 

__________________

Сьогодні в Україні

Радіо Балаклії

Календар новин

<< < червня 2018 > >>
пн вт ср чт пт сб нд
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
26 27 28 29 30  

DPI inform

public inf

nadu
 

drv

minreg

agroHODA

nalog

balrada

logo 02

Vistibal

Измени Одну Жизнь