line

ZSU

karmy

bezviz

zbir2

Ukrainian English French German Italian Russian

Статті

Спокуса землею

zemelneЩе Гоголь застерігав: чим ближче до Різдва, тим настирніше нечиста сила спокушає людину. "Віддай, - шепоче на вухо, - віддай земельку, і я дам тобі за неї золоті гори". А може, річ зовсім і не в наближенні святого празника, а в тому, що на носі нібито скасування мораторію на купівлю-продаж сільгоспугідь?

 

Керівник СТОВ "Степове" Олена Дембицька стверджує, що колотнеча з землею в Балаклійському районі почалася саме з їхнього села Жовтневе.

 

- Дев’ятнадцять років тому, коли поля заростали бур’янами і господарство було в боргах як у реп’яхах, ніхто й задарма не хотів у нас господарювати, - стискає від образи губи пані Олена. - А тепер, коли земля оброблена й доглянута, на неї знаходяться охочі.

 

За словами Олени Іванівни, все почалося з того, що торік приїхали представники правоохоронних органів, запитали в сільського голови про вільні ділянки. Той указав на державні землі резерву, які обробляло "Степове". Цій події керівник господарства тоді не надала значення, засіяла поля в строк. Однак у січні в райцентрі почула: чималий шмат земельки віддано в оренду якомусь фермеру. Це стало новиною не лише для Олени Дембицької, а й для голови РДА Степана Масельського. А навесні на впорані ниви прибули невідомі: виставили охорону, нагнали техніки. На ній красувався напис: "Кернел". Дембицька не стала блокувати чужу техніку, бо на те були причини. Адже процедури оформлення державних земель досі нема. Зазвичай господарства їх обробляють, перераховують, як належить, до бюджету податки й платежі, але ці землі залишаються неоформленими. Словом, законних підстав для боротьби не було, й Олена Іванівна поступилася новим орендарям.

 

Утім, на цьому проблеми не закінчилися. Два чи три місяці тому якісь невідомі розвісили по селу оголошення: ПРАТ "Краснопавлівський КХП" запрошує на зустріч з керівником земельного відділу Харківського кластера, аби повідомити людям про "гарні умови співпраці": підвищення орендної плати до 6,5 відсотка, збільшення нормативно-грошової оцінки землі, виплати премії - аж 10 тис. грн. тим, хто віддасть свій пай в оренду на 20 років. А ще обіцяли допомагати при народженні дитини, при похованні. Такі ж оголошення з’явилися й у селах, де землю орендують СТОВ "Гусарівське", ТОВ "Річленд Інвест", ТОВ "Східагродар". Керівники цих господарств звернулися до голови ОДА, Президента України, СБУ й прокуратури, аби ті вжили заходів для запобігання можливому рейдерському захопленню землі.

 

- Нічого протизаконного ми не робимо, - знизує плечима керівник ПРАТ "Краснопавлівський КХП" Олександр Дейко. - Тільки розповідаємо пайовикам про наші умови співпраці. А вибір - за ними...

 

Справді, хіба це погано - дбати про добробут пайовиків? Хоча Олена Дембицька каже, що люди в них також не ображені, адже їхнє господарство прийшло сюди працювати не на один рік. У листі до Президента, де є і її підпис, зазначається: "У цьому посушливому році, посіявши озимі, на жаль, не можемо отримати сходів... Але яке не було б наше становище, надаємо матеріальну допомогу школам, медичним закладам, культурі, жителям села. Допомагаємо нашій армії продуктами харчування, технікою, обладнанням... Цього року піднято плату за оренду землі...".

 

- Якщо для агрохолдингів, що експлуатують нашу землю, головне - зиск, а ефективність вимірюється лише рахунками в закордонних банках, то для нас праця на землі - це спосіб життя, - стверджує директор СТОВ "Гусарівське" Віктор Вовченко. - Ми живемо в селі, тут живуть наші діти й онуки, село для нас - колиска нації. Ми золотих гір не обіцяємо, але робимо все можливе, аби воно не щезло.

 

Керівник "Гусарівського" зауважує, що серйозні люди ("Краснопавлівське КХП" входить до групи підприємств "Кернел"), перш ніж розклеювати листівки на стовпах, мали б зустрітися з очільником району, керівниками господарств, сільськими головами, аби переконати їх у власних добрих намірах і залагодити все миром. Тоді й не виникло б цієї колотнечі та не довелося б представникам КХП виправдовуватися, що їх не так зрозуміли.

 

- Я керівник двох підприємств, були жнива, потім посівна, - посилається на заклопотаність Олександр Дейко. - Можливо, наша земельна служба й випередила події, провівши збори, на яких ми просто поінформували людей. Тепер от у ЗМІ пишуть, що, мовляв, варвари прийшли надурити людей. Ми будемо це спростовувати.

 

Очільник РДА Степан Масельський припускає, що, можливо, заїжджі претенденти на землю не захотіли з ним зустрітися тому, що знають його позицію стосовно сплати податків. Якщо підприємство зареєстроване в іншому районі (КХП працює в с. Краснопавлівка Лозівського), то місцевий бюджет, напевно їх не отримає. Перед тими, хто хоче працювати в селах району, він ставить питання і про збільшення кількості робочих місць, а для цього потрібно розвивати тваринництво. Акціонерне ж товариство, каже він, займається переважно кількома прибутковими культурами, для вирощування яких потрібні сучасна техніка, хімікати й мінімум людей. До речі, Олександр Дейко частково підтвердив ці слова Масельського, зізнавшись, що тваринництвом АТ займається лише в Сахновщинському районі.

 

Керівники господарств забили на сполох: у селах, де з’явилися оголошення ПРАТ "Краснопавлівський КХП", невідомі збурюють людей, нібито укладають договори оренди з власниками паїв. Один такий "документ" потрапив мені на очі. Зовні він нічим не відрізняється від тих договорів, які укладають Дембицька і Вовченко з орендодавцями. І там, і там є пункт про можливість передачі землі в заставу чи суборенду. Відмінність у тому, що нові орендарі допускають таку можливість без попередньої згоди власників паїв і прописують пункт 9.3, яким після укладання договору і підпису під довіреністю на якусь "довірену особу" орендодавець передає цій особі всі права надалі вести справи щодо свого паю, самого ж його усувають від цього.

 

Коли я переказав запевнення Олександра Дейка Вовченку, що ніхто законно укладені договори оренди розривати не буде, а нові укладатимуть лише з тими, хто не має таких паперів чи термін дії яких закінчився, той засумнівався. Мовляв, земля, не віддана в оренду, є тільки в окремих одноосібників, але ті ні за які гроші не віддадуть її. А ще запитав:

 

- Якщо не "Краснопавлівське КХП", то хто тоді людей баламутить і не дає селянам працювати? Нечиста сила?

 

Відповідь на нього повинні дати правоохоронні органи, до яких звернулися депутати Балаклійської районної ради.

 

P.S. Коли матеріал готувався до друку, депутати Балаклійської райради направили звернення до облдержадміністрації, прокуратури області та до Головного управління МВС України в Харківській області щодо можливого рейдерського захоплення земель, які перебувають в оренді місцевих сільськогосподарських підприємств.

 

У ньому, зокрема, зазначено, що представники ПРАТ "Краснопавлівське КХП" Лозівського району Харківської області під час зустрічей із селянами закликають власників паїв до розірвання чинних договорів та укладання договорів з ними й гарантують допомогу в односторонньому розірванні діючих договорів оренди земельних ділянок, в т.ч. в судовому порядку "з позитивним вирішенням на користь орендодавців" (виділено автором). ПРАТ "Краснопавлівське КХП" входить до складу агрохолдингу "Кернел". Такі дії на території сіл району, наголошується, сіють смуту та створюють соціальну напруженість. Вражає той факт, що бажаючі захопити орендовану землю мають достовірні дані про кожну земельну ділянку (пай), докладні умови договорів. Депутати вважають, що без "допомоги" працівників Держгеокадастру тут не обійшлося.

 

Сільськогосподарські підприємства району уклали договори оренди з орендодавцями на різні терміни користування землею. Вони зареєстровані належним чином, згідно із законодавством України. За користування землею орендарі систематично і вчасно видають орендну плату, сплачують податки до бюджету, надають матеріальну допомогу соціальним закладам сільських громад та першими приходять на допомогу жителям села.

 

Сільгосппідприємства району, ухваливши договори оренди з орендодавцями, будують свою фінансово-господарську діяльність, виходячи з наявних земель в обробітку. Ведеться закупівля нової техніки та поголів’я худоби, будівництво нових ферм для утримання худоби та сховищ для сільгосппродукції. Задля цього агропідприємства району використовують власні обігові кошти та банківські кредити. Зменшення посівних площ неодмінно вплине на розвиток тваринництва в районі, бо ніде буде вирощувати кормові культури. На сьогодні тваринницька галузь не є надто прибутковою, але в ній зайнята значна кількість селян.

 

Просимо розглянути, завершують депутати, наше звернення та не допустити втручання в господарську діяльність малих і середніх підприємств великого агрохолдингу. Розірвання в односторонньому порядку зареєстрованих раніше договорів оренди земельних ділянок (паїв) може призвести до банкрутства малих і середніх підприємств та до соціальних потрясінь на території нашого району.

 

__________________

Сьогодні в Україні

Радіо Балаклії

Календар новин

<< < травня 2018 > >>
пн вт ср чт пт сб нд
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 24 25 26 27
28 29 30 31      

gds inform

DPI inform

public inf

nadu
 

drv

minreg

agroHODA

nalog

balrada

logo 02

Vistibal

Измени Одну Жизнь