line

ZSU

karmy

bezviz

zbir2

Ukrainian English French German Italian Russian

Статті

Збалансуй сімейний бюджет – звернись та отримай субсидію

Після отримання платіжок усе більше людей звертається за призначенням житлової субсидії в органи соціального захисту. Попри те, що процес їх оформлення спрощений, серед громадян все одно ходить багато чуток про те, як правильно користуватися державною допомогою. Фахівці Мінсоцполітики дали роз’яснення щодо найпоширеніших помилкових суджень громадян.

 

Міф № 1. Клопоту з оформленням субсидії багато, а в реальності субсидія може скласти мізерну суму, деяким і зовсім відмовлять, незважаючи на низькі доходи.

Роз’яснення експерта.

  Звернення за призначенням субсидії стало дуже простим. Необхідно заповнити і подати (або надіслати поштою) до місцевого управління соціального захисту населення (у сільській місцевості – уповноваженому сільської ради) лише два документи – заяву та декларацію про доходи і витрати. Іншу необхідну інформацію спеціалісти управління збиратимуть самі.

  При призначенні субсидії розраховується обов’язкова частка платежу за комунальні послуги, яку має оплачувати домогосподарство. Обов’язкова частка плати розраховується індивідуально для кожного домогосподарства і залежить від його доходів. Чим менше доходи, тим менше сплачує домогосподарство.

  Різницю між вартістю послуг (у межах соціальної норми житла і нормативів використання житлово-комунальних послуг) та обов’язковим платежем компенсує держава у вигляді субсидії, яка перераховується щомісячно на рахунки громадян організації, що надають послуги.

  Отже, розмір субсидії залежить не лише від доходів домогосподарства, а й від вартості житлово-комунальних послуг, які йому надаються. Тому у двох сімей з однаковими доходами розмір субсидії може бути різний, якщо є різниця в переліку житлово-комунальних послуг, якими вони користуються. І навпаки, сусіди, які живуть в однакових квартирах, можуть отримувати різну субсидію, оскільки доходи їх різні.           

  Варто знати, що навіть невелику субсидію отримувати вигідно. За новим порядком субсидія призначається на 12 місяців. Якщо протягом цього періоду підвищаться тарифи на комунальні послуги, розмір субсидії буде перераховано і збільшено, відповідно до зростання ціни послуг, без додаткового звернення громадян. При цьому частина коштів, які сплачує одержувач субсидії, залишиться незмінною.

 

Міф № 2. Оформлення субсидії в майбутньому може перешкодити продажу квартири або будинку. Всю суму отриманих субсидій доведеться повернути в подвійному розмірі, або переоформлення нерухомості коштуватиме дорожче. Субсидії перешкодять оформити спадок.

Роз’яснення експерта.

  Такі чутки поширюються з самого початку запровадження субсидій. Проте, жоден з авторів цього «міфу» щодо субсидії не зміг навести жодного прикладу, коли субсидія перешкоджала оформити спадок, або при продажу квартири довелося повертати кошти, отриманої субсидії, або що субсидія перешкодила продажу квартири чи будинку. Тому за 21 рік існування цієї державної допомоги такого ні разу не сталося.

  Нормативно-правовими актами з питань надання населенню житлових субсидій чітко встановлено, що субсидія є безповоротною державною допомогою і її отримання не пов’язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.

 

Міф № 3. Субсидії не призначаються за наявності заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг.

Роз’яснення експерта.

  Така норма була раніше в порядку надання житлових субсидій, але вона відмінена ще в 2011 році. З того часу наявність заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг не може бути підставою для відмови в призначенні субсидії. Це дозволяє сім’ям вийти із замкнутого кола накопичення нових боргів за комунальні послуги.

  Разом з тим, слід пам’ятати, що одержувач субсидії має щомісячно сплачувати свою обов’язкову частку плати за житлово-комунальні послуги, яка визначена в повідомленні про призначення субсидії. Якщо вартість спожитої послуги менше, ніж встановлена при розрахунку субсидії обов’язкова частка плати за цю послугу, сплачується фактична вартість послуги.

 

Міф № 4. При оформленні субсидії необхідно вказувати відсотки від депозиту, як один з видів доходу. Якщо приховати, то можуть оштрафувати в подвійному розмірі від отриманої субсидії, з іншого боку, якщо вказати відсотки, розмір допомоги значно зменшиться або її взагалі не буде. Субсидію доведеться повертати тим, у кого є депозити в банках, якщо вони перевищують певну суму.

Роз’яснення експерта.

  Постановою Кабінету міністрів України від 26 червня 2015 року № 475 (набула чинності 21.07.2015) до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій внесено зміни, якими встановлено: «До сукупного доходу не враховуються… доходи від розміщення депозитів…». Отже, депозити і відсотки по них не враховуються в перелік критеріїв, на підставі яких може бути відмовлено в призначенні житлової субсидії або припинене її надання.

 

Міф № 5. Знижені тарифи без субсидії економніші для країни. Справжня мета субсидії – змусити населення звикнутися зі зростанням тарифів.

Роз’яснення експерта.

  Протягом багатьох років тарифи на житлово-комунальні послуги в Україні штучно утримувалися на необґрунтовано низькому рівні. Держава надавала дотації постачальникам комунальних послуг, завдяки яким послуги за низькими тарифами отримували всі. Причому ті, хто більше споживав і мав більше за площею житло, отримували фактично велику компенсацію від держави: адже у вартості кожного кіловата, кубометра газу, води були закладені дотації з державного бюджету. Такий підхід був несправедливим і потребував змін. Зараз дотації переважно скасовані, а ті, хто не може сплачувати за житлово-комунальні послуги в повному обсязі, звертаються за субсидією.

  Субсидії дозволили сім’ям з низькими доходами пережити різке зростання тарифів. Їм не вимикають світло, їм не перекривають посеред опалювального періоду газ – їм держава підставляє плече, надаючи субсидію. Заборгованість населення з оплати житлово-комунальних послуг зменшилось у лютому 2016 року, порівняно з лютим 2015 року на 44 %.

 

Міф № 6. Процес призначення субсидій затягується – і це пастка для громадян. Наприклад, сім’я подала документи в січні, а в березні ще не прийшло повідомлення про призначення субсидії. Що робити? Оплачувати комунальні послуги повністю? Так, на це немає грошей. А якщо потім таки нададуть субсидію, чи повернуть переплачені кошти? Не платити взагалі? Але тоді можуть оштрафувати.

Роз’яснення експерта.

  З травня 2015 року для громадян значно спрощено порядок звернення за призначенням субсидії. Вони надають органам соціального захисту населення лише два документи – заяву і декларацію про доходи та витрати домогосподарства. Іншу необхідну інформацію (про склад зареєстрованих у житлових приміщеннях осіб, забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами, доходи, суми пенсійних виплат, допомоги по безробіттю) органи соціального захисту населення збирають самостійно шляхом надання запитів до відповідних відомств і організацій.

  Законодавством встановлено, що така інформація на запити повинна надаватися у п’ятиденний термін. Але, на жаль, дані не завжди приходять вчасно.

  Якщо громадяни не отримали вчасно повідомлення про призначення субсидії, по можливості краще платити за комунальні послуги самостійно. Якщо платити нічим, треба повідомити підприємство-надавача послуг про те, що сім’єю вже подані документи на призначення субсидії. У цьому випадку в підприємства є вказівка не застосовувати санкції до споживачів у зв’язку з відсутністю платежів. Потім, оскільки субсидія призначається з місяця звернення, їм зроблять перерахунок.

  Якщо ви не використали кошти перерахованої субсидії внаслідок економного споживання послуг, підприємство, якому перераховано надлишкову суму субсидії, повинно зарахувати її як оплату спожитих послуг, у тому числі, обов’язкової частки платежу, в наступні розрахункові періоди. Ви можете використовувати суму переплати для оплати послуг, зокрема, обов’язковий платіж частково, доки не вичерпається сума переплати. Потрібно лише стежити, щоб не утворилася заборгованість.

 

Міф № 7. Суди відбирають в українців субсидії. Після перевірок декларацій з’ясовується, що деякі люди приховали, що вони володіють кількома квартирами, машинами, будинками. Як наслідок таким людям доведеться повертати державі тисячі гривень.

Роз’яснення експерта.

  Для призначення субсидії володіння другим житловим приміщенням, чи більш як одним автомобілем, іншим транспортним засобом скасовано з травня 2015 року. А тому вони не можуть бути причиною відмови в наданні субсидії або повернення коштів субсидії, призначеної після 1 травня 2015 року. Форма декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, не містить графи, в якій громадяни могли б надавати такі відомості, наприклад, раніше субсидія не призначалася сім’ї, яка володіла двома житловими приміщеннями. Тепер же на державну допомогу можуть претендувати громадяни, що мають у власності будь-яку кількість квартир. Проте субсидію отримають лише на одну з них – по зареєстрованому місцю проживання. Але якщо свою другу або третю квартиру сім’я здає в оренду, доходи від цього повинні відобразити в декларації.

 

__________________

Сьогодні в Україні

Радіо Балаклії

Календар новин

<< < червня 2018 > >>
пн вт ср чт пт сб нд
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
26 27 28 29 30  

DPI inform

public inf

nadu
 

drv

minreg

agroHODA

nalog

balrada

logo 02

Vistibal

Измени Одну Жизнь